فهرست

تازه ترین اخبار

گفت وگو با دبیر جشنواره «کتاب خوان و رسانه»  که محصول سال کرونا است

 به کام کتابخوان‌ها

مهدی توکلیان: وقتی رسانه ها درگیر جشنواره می شوند یعنی اطلاعات بیشتری درباره فعالیت نهاد کتابخانه‌های عمومی به مردم منتقل می شود. در واقع اصل خدمت به مردم برمی‌گردد، اما با تلاش و همت اهالی رسانه. در واقع هم از طریق رسانه ها  برنامه های نهاد را بهتر و بیشتر به اطلاع مردم می‌رسانیم و هم از تلاش اهالی رسانه تقدیر می کنیم.  

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، روزنامه جام جم روز گذشته ۱۴ مهرماه در گفت‌وگویی با دبیر اولین جشنواره کتاب خوان و رسانه به تشریح جزییات و اهداف این جشنواره پرداخته است که در ادامه می‌خوانید:

در حالی که برخی جشنواره ها در این ماه های شیوع ویروس کرونا لغو شده یا به تعویق افتاده اند، اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد کتابخانه های عمومی کشور یک جشنواره برگزار کرده به نام «کتاب خوان و رسانه» که هدفش اطلاع رسانی مناسب از فعالیت کتابخانه های عمومی سراسر کشور و تقدیر از فعالان رسانه ای در حوزه کتاب و کتابخانه ها است.  این جشنواره از ۱۱ موضوع محوری تشکیل شده که کم توجهی به کتابخانه، کتابدار و مطالعه در آثار سینمایی تولید داخل، تمرکز کتابخانه های بر فعالیت های فرهنگی از جمله تشکیل محافل ادبی، نقش کتابخانه های عمومی در توسعه و ترویج فرهنگ مقاومت، نقش کتابخانه های عمومی در رفع نیازهای گروه های خاص، تمرکز بر توسعه فعالیت های فرهنگی کتابخانه ها از جمله راه اندازی بخش کودک و نوجوان در کتابخانه های عمومی سراسر کشور،  نقش نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در ایجاد زیرساخت های مناسب و ریل گذاری در جهت توسعه فعالیت های فرهنگی در کتابخانه های عمومی، اهمیت نقش پژوهش در ایجاد تحول و تغییر کتابخانه های عمومی کشور از پایگاه های امانت کتاب به مراکز فرهنگی و اجتماعی با محور کتاب، نقش کتابخانه های عمومی در حفظ و تقویت هویت ایرانی و همدلی و همراهی کتابخانه های عمومی با آسیب دیدگان حوادث طبیعی،  توجه به کتابداران و کتاب خوان های ادیان و غیرمسلمانان در کتابخانه های عمومی و نقش کتابخانه های عمومی در توسعه و ترویج فرهنگ اصیل انقلاب اسلامی را شامل می شود.  همچنین این جشنواره شش بخش اصلی، دو بخش فرعی و یک بخش ویژه دارد و شیوه ارسال اثر به  جشنواره کتاب خوان و رسانه به زودی اعلام می شود.   درباره اولین جشنواره کتاب خوان و رسانه با مهدی توکلیان مدیر روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور و دبیر این جشنواره گفت و گو کرده ایم.

 چطور شد یک جشنواره رسانه ای درباره کتابخانه های عمومی طراحی کردید؟

جشنواره «کتاب خوان و رسانه» با توجه به رویکرد جدید نهاد کتابخانه های عمومی کشور در دوره مدیریت جدید، طراحی شده چون در رسانه های ما تا حد قابل قبولی به کتاب پرداخته می شود اما به کتابخانه های عمومی کمتر توجه شده و رویکرد، برنامه ها و اهداف آنها به اندازه کافی مطرح نمی شود. هدف آرمانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور این است که ماموریت ها، چشم انداز و ارزش هایش برای فرهیختگان و توده مردم روشن شود چون این نهاد ماموریت های متعددی دارد که ابعاد قانونی، آموزشی، پیش ساختی، علمی و اقتصادی را شامل می شود.

 کمی بیشتر درباره این ابعاد توضیح می دهید؟

کتابخانه های مرکزی ۴۴ نوع خدمات ارائه می کنند. یعنی کتابخانه های مرکزی ما سال هاست از موقعیت کلیشه ای امانت دادن و پس گرفتن کتاب دور شده اند. بنابراین نهاد کتابخانه های عمومی به بهبود خدمات کتابخانه ای بر اساس کار ویژه آموزش و آگاهی و آفرینش فعالیت می کند و از همین بابت در بعد قانونی با رویکرد تنظیم گری و نظارت روبه رو هستیم، در بعد ماموریت آموزشی روی افزایش سطح  دانش و مهارت اعضا فعالیت داریم و در بعد زیرساختی به مجموعه فناوری، تجهیزات فنی و امکانات می پردازیم و در بعد علمی، استانداردسازی و حل مسائل مد نظر قرار می گیرد و بعد اقتصادی هم به توسعه و پایدارسازی منابع و بهینه سازی مصارف اختصاص دارد که در تمام این زمینه ها با چشم انداز حمایت مستمر از کتابخانه های عمومی فعالیت داریم.

این مجموعه فعالیت ها ما را بر آن داشته که برای معرفی بهتر فعالیت های نهاد کتابخانه های عمومی به جامعه جشنواره برگزار کرده و همه رسانه های استانی، محلی، مکتوب، خبرگزاری ها و صدا و سیما را در بخش های مختلف جشنواره سهیم کنیم. به این منظور یک بازه زمانی برای مشارکت اصحاب رسانه در نظر گرفته ایم که از روز خبرنگار یعنی ۱۷ مرداد آغاز می شود و تا ۱۷ اسفند- که سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی است- ادامه دارد. تلاش ما این است که جشنواره ای فعال داشته باشیم که همه فعالیت های متنوع نهاد را در بر بگیرد. در نهایت آثار رسیده داوری می شوند و بهترین ها را معرفی می کنیم. این جشنواره فرصتی است که از دوستان رسانه ای هم تشکر شود.

 استقبال چطور بود؟

یک ماه است که فراخوان جشنواره منتشر شده و تا امروز استقبال خوب بود به خصوص در استان های مختلف، خبرنگاران دارند مطالب را می فرستند و همزمان ما هم در تلاش هستیم که یک فضای زیرساختی را برای دریافت اطلاعات فراهم می کنیم. تا پایان مهر با افتتاح پرتال ارسال مطالب، پوستر جشنواره هم رونمایی خواهد شد.

به نظر می رسد فقط رسانه ها از جشنواره سود می برند. آیا برای مردم و اعضای کتابخانه ها برنامه ای ندارید؟

وقتی رسانه ها درگیر جشنواره می شوند یعنی اطلاعات بیشتری درباره فعالیت نهاد کتابخانه های عمومی به مردم منتقل می شود. در واقع اصل خدمت به مردم برمی گردد، اما با تلاش و همت اهالی رسانه. در واقع این جشنواره چند کارکرد دارد؛ هم از طریق رسانه ها  برنامه های نهاد را بهتر و بیشتر به اطلاع مردم می رسانیم و هم از تلاش اهالی رسانه تقدیر می کنیم.  

 چه جوایزی برای برگزیدگان این جشنواره در نظر گرفته اید؟

جوایز درنظر گرفته شده برای نخستین جشنواره «کتاب خوان و رسانه» شامل جایزه نقدی ۳۰ میلیون ریالی به همراه تندیس و لوح تقدیر برای نفرات اول هر رشته، جایزه نقدی۲۰ میلیون ریالی به همراه لوح تقدیر برای نفرات دوم هر رشته و جایزه نقدی ۱۰ میلیون ریالی به همراه لوح تقدیر برای نفرات سوم هر رشته خواهد بود. همچنین ۱۱ جایزه نقدی ۳۰ میلیون ریالی به برگزیدگان بخش های جنبی و سه جایزه نقدی ۳۰ میلیون ریالی نیز به برگزیدگان اول تا سوم بخش ویژه جشنواره اهدا خواهد شد.

 نتایج را اسفندماه اعلام می کنید؟

اگر کرونا رفع شده باشد، در سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی مراسم بزرگی برگزار خواهیم کرد و از دوستان برگزیده تقدیر خواهیم کرد. امیدواریم فضا تا آن زمان مساعد شود و بتوانیم خدمتی به اصحاب رسانه داشته باشیم.

1399/6/19 چهارشنبه
همه حقوق این وب سایت، متعلق به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است.